Kevesen tudják, de Magyarországon több mint 2 millió ember érint valamilyen mentális probléma. Ez pedig nagy gond, ugyanis a lelki zavarok fizikai betegségek formájában is manifesztálódhatnak. Nem is gondolnánk, de mentális egészségünk megőrzéséért azzal is sokat tehetünk, a rendszeresen mozgunk.
Azt már biztos mindenki hallotta legalább egyszer az életében, hogy a rendszeres testmozgás mennyire fontos. Fittebbek, egészségesebbek, kitartóbbak lehetünk általa, jobb lesz az fizikai állapotunk stb., a végtelenségig sorolhatnánk a testünkre gyakorolt hatásait. De nemcsak a szervezetünk lesz hálás, ha elkezdünk sportolni, vagy valamilyen mozgásformát gyakorolni, hanem a lelkünk is.
A sportolás ugyanis rendkívül jó hatással van az általános hangulatunkra, lelki állapotunkra is.
A mozgás jótékony hatásai a lelki egészségre
A rendszeres testmozgásnak rendkívül sok pozitív hatása van a mentális egészségünkre is. Lássuk, melyek is ezek:
Csökken a stressz
A rendszeres testmozgást gyakran javasolják, mint stresszoldási módszert. Nem is gondolnánk, de ez talán az egyik legáltalánosabb hatása a mozgásnak, ha a mentális egészségünkre gyakorolt hatásait vesszük sorra.
Boldogsághormon termelődik
Az úszás, a futás, vagy a kocogás bár fárasztó lehet, de boldogabbak leszünk tőle. És ezt nem általánosságban értjük. Ezekkel a mozgásformákkal ugyanis a szervezetünk több más hormon mellett endorfint is termel, vagyis az úgynevezett boldogsághormont. Nem véletlen, hogy a depressziós embereknek gyakran javasolják, hogy kezdjenek el rendszeresen mozogni.
Önbizalom növelő
A rendszeres mozgással javul a fizikai állapotunk, ez pedig pozitív hatással lesz az önképükre, ezáltal az önbizalmunkra is.
Csökkenti a szorongást és a depressziót
A depresszió már szóba került egy fentebbi pontban, ahol már kifejtettük, hogy a rendszeres testmozgással csökkenthetjük a depresszió tüneteit, de a szorongás feloldásában is nagy szerepe lehet a sportolásnak. Nem is gondolnánk, de a szorongás oldásában hatékonyabb 20 perc futás, mint egy meleg habfürdő.